Detail předmětu
Základy informatiky ve výrobě
FSI-GZI Ak. rok: 2020/2021 Zimní semestr
Studenti získají informace a znalosti o programových systémech pro vytváření aplikačních programů pro výrobní systémy. Důraz je kladen na objektově orientovaný přístup a ten je ukázán na probíraných příkladech programových systému – Wonderware InTouch, Wonderware Application Server a Microsoft SQL server jako databázový systém v návaznosti na principy Průmyslu 4.0.
Jazyk výuky
čeština
Počet kreditů
5
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Studenti se naučí pracovat s objektově orientovaným programovými systémy Wonderware InTouch, Wonderware Application Server a SQL, které umožňují poměrně jednoduše vytvářet vizualizační a supervizní aplikace pro různé typy výrobních systémů.
Prerekvizity
Studenti by měli znát základy databázový dotazovací jazyk SQL. Dále by se studenti měli orientovat v databázích a informačních systémech.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Výuka je doplněna laboratorním cvičením.
Dle možností budou pro studenty organizovány přednášky odborníků z praxe a exkurze do firem zabývajících se činnostmi souvisejícími s obsahem předmětu.
Způsob a kritéria hodnocení
Podmínky udělení zápočtu:
1. Účast na cvičení (vyjma doložené omluvitelné absence)
2. Vypracování a předvedení úloh na cvičení zadaných
Zkouška:
Zkouška je kombinovaná.
Prověřuje schopnosti studenta pochopit danou problematiku a použít ji v praxi. Klade se důraz na schopnost logického spojování získaných znalostí a schopnost řešit problém.
Učební cíle
Studenti se naučí pracovat s objektově orientovaným programovými systémy Wonderware InTouch, Wonderware Application Server a SQL, které umožňují poměrně jednoduše vytvářet vizualizační a supervizní aplikace pro různé typy výrobních systémů.
Studenti se naučí pracovat s objektově orientovanými programovými systémy pro vytváření vizualizací a supervizní řízení/rozhraní člověk-stroj a aplikací pro vyspělé řízení a analýzu výrobních operací kategorie Production and Performance Management. Dále se studenti seznámí s využívání SQL databází.
Cílem kursu je seznámit studenty se současným stavem v oblasti počítačové podpory výrobních systému. Pozornost je přitom věnována zejména na oblasti vytváření řídicích a vizualizačních programů pro výrobní systémy.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Účast na cvičeních je kontrolována, při neúčasti omluvené ze závažných důvodů je možnost náhrady samostatným řešením zadaných úloh ze zameškané látky
Použití předmětu ve studijních plánech
Program B3S-P: Strojírenství, bakalářský
obor B-VSY: Výrobní technika, povinný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
26 hod., nepovinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Vymezení obsahu předmětu – systémy, informace, informační systémy.
2. Základní pojmy z teorie informace – velikost informace, přenos informace, kódy a kódování.
3. Vizualizační a supervizní aplikace typu HMI (Human-Machine Interface – vizualizace a supervizní řízení/rozhraní člověk-stroj).
4. Supervizní a vizualizační aplikace typu SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition – supervizní řízení a sběr dat).
5. Vyspělé řízení a analýza výrobních operací kategorie Production and Performance Management (řízení výroby a analýza výkonnosti výroby), MES (Manufacturing Execution Systems).
6. Sběr dat z řídicích systémů (PLC, DCS, I/O aj.)
7. Data a jejich zpracování v IS – databázové systémy, jejich typy a architektura.
8. Relační databáze.
9-11. SQL jako příklad databázového jazyka.
12. Počítačové sítě – základní pojmy a terminologie.
13. Internet a jeho základní služby.
Cvičení s počítačovou podporou
26 hod., povinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1-3. Práce s Wonderware Application Serverem. Vytvoření vzorové aplikace výrobního systému.
4-6. Práce s Wonderware InTouch. Vytváření SCADA aplikace v návaznosti na vytvořený model v aplikaci Wonderware Application Server.
7. Databáze MS Access – základy práce, základy programování.
8. Práce s Microsoft SQL serverem, vytvoření a správa databáze, příkazy pro manipulaci s daty (SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE).
9. Práce s Microsoft SQL serverem – příkazy pro definici struktury (CREATE, ALTER, DROP), příkazy pro řízení transakcí (START TRANSACTION, COMMIT, ROLLBACK), příkazy pro filtrování a třídění dat.
10-12. Samostatná práce na semestrálním projektu.
13. Předvedení semestrálního projektu a udělení zápočtu.