Detail předmětu
Letecká meteorologie
FSI-DLM Ak. rok: 2021/2022 Letní semestr
Aplikovaná meteorologie, zkoumající meteorologické prvky a jevy z hlediska jejich vlivů na letecký provoz a leteckou techniku. Obsahově je zaměřena na vlastnosti atmosféry a základní atmosférické jevy, které ovlivňují bezpečnost, hospodárnost, výkon, pravidelnost a komfort leteckého provozu. Meteorologická pozorování, služby, předpovědi a zprávy pro leteckou činnost. Rozebírají se meteorologické prvky a jevy z hlediska jejich vlivů na činnost letectva a leteckou techniku. Synoptické objekty: vzduchové hmoty, atmosférické fronty a tlakové útvary. Mezinárodní organizace a projekty k zabezpečení civilní letecké dopravy, pozorovací sítě. Letecké meteorologické informace: zprávy, výstrahy a předpovědi. Klimatografie letišť.
Jazyk výuky
čeština
Počet kreditů
7
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Studenti získají teoretické poznatky z letecké meteorologie a dovednosti v praktickém využívání letecké meteorologické dokumentace potřebné pro výkon funkce profesionálního pilota v obchodní letecké dopravě.
Prerekvizity
Základy termodynamiky, mechaniky letu a regionální geografie.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou přednášek, které mají charakter výkladu základních principů a teorie dané disciplíny. Cvičení je zaměřeno na praktické zvládnutí látky probrané na přednáškách.
Způsob a kritéria hodnocení
Přednášky a cvičení jsou povinné. Podmínkou k udělení zápočtu je 80% účast na přednáškách a cvičeních. Absenční hodiny lze nahradit samostatným studiem a samostatným zpracováním předepsaných úloh. Zkouška je písemná a ústní. Obě části jsou rovnocenné.
Učební cíle
Seznámit studenty s meteorologickými podmínkami jednotlivých fází letu a provozu na letištích. Vybavit studenty znalostmi o atmosférickém prostředí a meteorologickém zajišťování bezpečnosti a hospodárnosti civilního letectví se zřetelem na ekologické aspekty. Připravit studenty k vykonání zkoušek u ÚCL pro získání ATPL (A).
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Přednášky i cvičení jsou povinná a účast je kontrolována třídní knihou (min. 80%). Odůvodněná nepřítomnost může být nahrazena konsultacemi a formou individuálně zadaných příkladů a témat k samostatnému zpracování. Nutno předložit nejpozději v zápočtovém týdnu.
Použití předmětu ve studijních plánech
Program B-PRP-P: Profesionální pilot, bakalářský, povinný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
52 hod., nepovinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Letecká meteorologie, její vědní zdroje, metody a úkoly. Meteorologické prvky a jevy, synoptické objekty. Součinnost ICAO a WMO.
2. Atmosféra jako prostor pro leteckou činnost. Její chemické složení a stavba, mezní a přízemní vrstva.
3. Hlavní meteorologické jevy ovlivňující činnost letectva, jejich časové a prostorové rozložení.
4. Světová a česká meteorologická pozorovací síť – stanice meteorologické, klimatické, aerologické, radiolokační, meteorologické družice.
5. Teplotní, tlakové a termobarické pole. Standardní izobarické hladiny a jejich vztah k letovým hladinám.
6. Základní tlakové útvary, cyklony a anticyklony, celková povětrnostní situace. Cyklony tropických šířek.
7. Vítr v letectví – přízemní, výškový. Všeobecná cirkulace atmosféry, místní cirkulační systémy. Konvekce a turbulence, let v podmínkách turbulence.
8. Voda v atmosféře. Vlhkost vzduchu a procesy kondenzace vodní páry. Atmosférické srážky.
9. Oblačnost. Vznik oblaků a jejich klasifikace. Určování výšky základny oblačnosti. Podmínky letu v různých oblacích. Námrazové jevy. Atmosférická elektřina.
10. Viditelnost a dohlednost. Mlhy, jejich vznik, výskyt a klasifikace. Litometeory snižující dohlednost.
11. Vzduchové hmoty a atmosférické fronty.
12. Letecké meteorologické zprávy, předpovědi a výstrahy.
13. Letecká meteorologická služba, briefing a dokumentace.
Cvičení
26 hod., povinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1.-2. Rozložení meteorologických prvků s výškou.
3.-4. Časový průběh vybraných meteorologických prvků.
5.-6. Přízemní a výškové povětrnostní mapy.
7.-8. Popis a analýza přízemního tlakového pole.
9.-11. Letecké meteorologické zprávy, mezinárodní kódy.
12. Exkurze na meteorologickou stanici.
13. Exkurze na meteorologickou radiolokační stanici.
Pozn.: Cvičení jsou organizována operativně k tématům přednášek, zčásti mají charakter samostatné práce studentů, zčásti charakter demonstrační.