Detail předmětu
Zabezpečovací letecká technika
FSI-OZL-A Ak. rok: 2024/2025 Letní semestr
Předmět objasňuje cíle, úkoly a pricipy činnosti zařízení zabezpečovací letecké techniky (ZLT). Jeho obsahem jsou: rádiové vlny, používané v civilním letectví; letecká navigační technika pro lety na krátké a dlouhé vzdálenosti; systémy pro přesné řízení přiblížení a přistání; primární a sekundární radiolokace; družicové navigační systémy; systém ADS/ADS-B. Pasivní sledovací systémy (MLAT).
Jazyk výuky
angličtina
Počet kreditů
5
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Předpokládá se znalost středoškolské fyziky a matematiky.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Podmínkami pro udělení zápočtu jsou 80% účast na přednáškách a cvičeních a dosažení alespoň 50% bodů při hodnocení písemného testu. Podmínkou pro připuštění k ústní zkoušce je získání zápočtu. Klasifikace zkoušky se provádí podle zásad Studijního a zkušebního řádu VUT.
Výuka je téměř výhradně audiovizuální a vyžaduje přítomnost na přednáškách (min. 80%) a na cvičení (100%). Zameškané hodiny je ve velmi omezeném rozsahu možno nahradit konzultacemi s vyučujícím nebo řízeným samostudiem pod vedením vyučujícího.
Učební cíle
Cílem je seznámit studenty s využitím rádiových vln v letectví, s klasickými a moderními prostředky a systémy ZLT a technikou moderních systémů zabezpečení a řízení letového provozu (ŘLP). Úkolem kurzu je vysvětlit studentům vztahy mezi letadlem, ZLT a ŘLP a poskytnout jim potřebné technické znalosti..
Předmět ZLT umožňuje studentům orientovat se v principech a technických řešeních, použivaných v letectví při komunikaci, navigaci a sledování vzdušné situace. Seznamuje s novými koncepcemi ZLT pro nejbližších 20 let. Studenti pochopí podstatu automatizovaných systémů zabezpečení a řízení letového provozu.
Typ (způsob) výuky
Přednáška
52 hod., nepovinná
Osnova
1. Úvod – základy radiotechniky (rádiové kmitočty, šíření elektromagnetických vln, užívaných v CNS/ATS.
2. Rádiové zaměřovače (VDF, ADF/NDB). 3. Úhloměrné systémy (VOR, DVOR). 4. ILS, MLS. 5. Základy radiolokace. 6. Primární radary ATC. 7. Sekundární radar ATC. 8. Dálkoměrný systém (DME). 9. Družicová navigace – princip, struktura systému GNSS. 10.GPS, GLONASS, Galileo, Bei-Dou. 11.Pasivní sledovací systémy (MLAT). 12. ADS/ADS-B. 13.Seminář, konzultace – příprava na zápočet.
Cvičení
13 hod., povinná
Osnova
1. Základní úlohy (struktura a vlastnosti rádiového signálu, modulace, směšování – příklady použití).
2. Šíření elektromagnetických vln, užívaných v CNS/ATS. Dosahy leteckého spojení.
3. Struktura, funkce a vlastnosti rádiových úhloměrných zařízení (VDF, ADF, VOR/DVOR).
4. Struktura a funkce ILS/MLS. Požadavky a možnosti navedení letadla při řízení přiblížení a přistání.
5. Možnosti použití radaru (dosahy, přesnosti, kmitočty).
6. Primární radary v letectví (použití, zobrazení). 7. Sekundární radary v letectví (funkce; dotazy, odpovědi; spolupráce dotazovač/odpovídač – ACP, RCP).
8. Funkce a použití DME a DME/DME.
9. Možnosti využití GNSS v letectví.
10.Modernizace GNSS (A-BAS, GBAS, SBAS).
11.PSS/MLAT – struktura, rozmístění, použití v ŘLP.
12.ADS-B a jeho použití v ŘLP.
13. Seminář, zápočet.