Detail předmětu

Elektrické a pneumatické automatizační prvky

FSI-VAU Ak. rok: 2024/2025 Zimní semestr

1) Elektrické prvky:
V předmětu jsou probrány prvky automatického řízení, obsažené ve smyčce řízení , tj. snímače, členy pro přenos a transformaci signálů, ústřední členy regulátorů a akční členy. U těchto prvků je vysvětlen princip, funkce, vlastnosti, parametry a konstrukční řešení. Zvýšená pozornost je věnována analogovým regulátorům a jejich realizaci pomocí operačních zesilovačů.
2) Tekutinové prvky:
Předmět je věnován pneumatickým a hydraulickým prvkům automatického řízení. Látka je rozdělena do dvou částí, první se zabývá teoretickými principy, druhá praktickým použitím. Studenti se seznámí s různými typy senzorů, akčních členů a ostatními částmi tekutinových systémů. Teoretické znalosti jsou pak aplikovány v praktické části předmětu.
Praktické použití elektrických i pneumatických prvků je ukázáno a prakticky procvičeno v laboratoři na jednoduchých úlohách řízení.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Vstupní znalosti

Předpokládají se znalosti základů automatického řízení, dále základy matematiky a fyziky. Vše na úrovni absolvovaných předmětů v rámci dřívějšího vysokoškolského studia.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Znalosti a dovednosti jsou ověřovány zápočtem a zkouškou.
Požadavky na zápočet: účast na cvičeních, absolvování daných laboratorních úloh a zpracování písemného protokolu z měření. Účast na cvičeních je povinná, v případě nesplnění této podmínky je každý případ posuzován individuálně vyučujícím předmětu. Laboratorní cvičení jsou hodnocena učitelem z hlediska aktivity a dále je hodnocen laboratorní protokol, který musí být odevzdán a uznán.
Požadavky na zkoušku: absolvování testu, který zahrnuje znalosti získané na přednáškách a cvičeních. Odpovědi na otázky jsou hodnoceny body, hodnocení u zkoušky je dle stupnice A -F.
Účast na přednáškách je doporučená, účast na cvičeních je kontrolovaná. Způsob nahrazování zameškaní výuky je v kompetenci vedoucího cvičení.

Učební cíle

Seznámit posluchače s elektrickou a kapalinovou přístrojovou technikou využívanou v regulačních obvodech, a to z pohledu principu jejího fungování, z pohledu její funkce v regulačním obvodu i z pohledu jejího možného užití.


Po absolvování kurzu budou studenti schopni ovládat, nastavovat a navrhovat regulační obvody s využitím elektrické a kapalinové přístrojové techniky.

Použití předmětu ve studijních plánech

Program N-AIŘ-P: Aplikovaná informatika a řízení, magisterský navazující, povinný

Program C-AKR-P: Akreditované předměty v CŽV, celoživotní vzdělávání v akr. stud. programu
specializace CZS: Předměty zimního semestru, volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1.-2. Úvod, všeobecné vlastnosti prostředků automatického řízení
3.-4. Snímače
5.-6. Členy pro transformaci signálů
7.-8. Regulátory a ústřední členy regulátorů
9.-10. Přenos informací (signálů, údajů)
11.-12. Akční členy

Laboratorní cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Ukázky prvků automatického řízení
2. Měření vlastností relé
3-6. Identifikace regulované soustavy, praktická realizace
7-12. Ukázky různých regulačních obvodů, praktická realizace
13. Diskuse, shrnutí, zápočet
.