Detail publikace
Zobecnění Levinovy-Mayovy věty
ČERMÁK, J. JÁNSKÝ, J.
Český název
Zobecnění Levinovy-Mayovy věty
Anglický název
On a generalization of the Levin-May Theorem
Typ
článek v časopise ve Web of Science, Jimp
Jazyk
en
Originální abstrakt
The paper discusses a distribution of the zeros of a special three-term polynomial. This problem is of theoretic as well as practical importance which motivated S.A. Levin and R. May to formulate a necessary and sufficient condition guaranteing the location of all the zeros of this polynomial inside the unit circle. We give a simple alternate proof of their criterion and, as the main result, present a complete list of all possible zero distributions the polynomial with respect to this circle.
Český abstrakt
Článek diskutuje rozložení kořenů speciálního tříčlenného polynomu. Tento problém má teoretický i praktický význam, což motivovalo S.A. Levina and R. Maye k formulaci nutné a postačující podmínky garantující umístění všech kořenů tohoto polynomu uvnitř jednotkového kruhu v komplexní rovině. Článek dává jednoduchý alternativní důkaz jejich kritéria, a jako hlavní výsledek prezentuje přehled všech možných rozložení kořenů daného polynomu vzhledem k jednotkovému kruhu.
Anglický abstrakt
The paper discusses a distribution of the zeros of a special three-term polynomial. This problem is of theoretic as well as practical importance which motivated S.A. Levin and R. May to formulate a necessary and sufficient condition guaranteing the location of all the zeros of this polynomial inside the unit circle. We give a simple alternate proof of their criterion and, as the main result, present a complete list of all possible zero distributions the polynomial with respect to this circle.
Klíčová slova česky
Lineární diferenční rovnice vyššího řádu; charakteristický polynom; rozložení kořenů; asymptotická stabilita
Klíčová slova anglicky
Higher order linear difference equation; characteristic polynomial; zero distribution; asymptotic stability
Rok RIV
2014
Vydáno
15.03.2014
ISSN
1584-2851
Ročník
30
Číslo
1
Strany od–do
55–62
Počet stran
8
BIBTEX
@article{BUT101365,
author="Jan {Čermák} and Jiří {Jánský},
title="On a generalization of the Levin-May Theorem",
year="2014",
volume="30",
number="1",
month="March",
pages="55--62",
issn="1584-2851"
}