Detail publikace
Oblasti stability modifikované obdélníkové metody pro lineární diferenciální rovnici se zpožděním
HRABALOVÁ, J. TOMÁŠEK, P.
Český název
Oblasti stability modifikované obdélníkové metody pro lineární diferenciální rovnici se zpožděním
Anglický název
On stability regions of the modified midpoint method for a linear delay differential equation
Typ
článek v časopise ve Web of Science, Jimp
Jazyk
en
Originální abstrakt
The paper deals with stability regions of certain discretization of linear differential equation with constant delay. The main aim of the paper is to analyze regions of asymptotic stability of modified midpoint method applied to a linear differential equation with constant delay. Obtained results are compared with other known results, particularly for Euler discretization. There is discussed a relation between asymptotic stability conditions in the discrete case and continuous case, too.
Český abstrakt
V článku jsou analyzovány oblasti stability jisté diskretizace lineární diferenciální rovnice s konstantním zpožděním, a sice modifikované obdélníkové metody. Obdržené výsledky jsou porovnány s těmi, které jsou známy pro Eulerovu diskretizaci. Rovněž jsou v článku diskutovány souvislosti mezi obdrženými výsledky pro asymptotickou stabilitu a známými výsledky pro původní diferenciální rovnici.
Anglický abstrakt
The paper deals with stability regions of certain discretization of linear differential equation with constant delay. The main aim of the paper is to analyze regions of asymptotic stability of modified midpoint method applied to a linear differential equation with constant delay. Obtained results are compared with other known results, particularly for Euler discretization. There is discussed a relation between asymptotic stability conditions in the discrete case and continuous case, too.
Klíčová slova česky
diferenční rovnice, asymptotická stabilita, oblast stability, zpožděná diferenciální rovnice
Klíčová slova anglicky
Difference equation, asymptotic stability, stability region, delay differential equation
Rok RIV
2013
Vydáno
18.06.2013
Nakladatel
Springer
Místo
Spolková republika Německo
ISSN
1687-1847
Ročník
2013
Číslo
177
Strany od–do
1–10
Počet stran
10
BIBTEX
@article{BUT99898,
author="Jana {Dražková} and Petr {Tomášek},
title="On stability regions of the modified midpoint method for a linear delay differential equation",
year="2013",
volume="2013",
number="177",
month="June",
pages="1--10",
publisher="Springer",
address="Spolková republika Německo",
issn="1687-1847"
}