Dal jsem si za cíl zavlažit jižní Moravu, říká František Pochylý
Krásné, někdy hravé, ale vždy účelné. Takové by měly být multifunkční vodojemy Františka Pochylého z Odboru fluidního inženýrství.
Krásné, někdy hravé, ale vždy účelné. Takové by měly být multifunkční vodojemy Františka Pochylého z Odboru fluidního inženýrství.
Pochopení tohoto principu otevírá mimo jiné cestu k vývoji nových komunikačních technologií. Tuzemskou zástupkyní v týmu byla výzkumnice Andrea Konečná z VUT.
Žijeme v době 3D tisku. Tisk funkčních dílů z plastů, kovů i jiných materiálů se stal běžnou součástí průmyslového života. Tisknou se prototypy, díly v malosériové výrobě, části tvářecích a obráběcích nástrojů či např. celé domy. Zároveň ale neustále probíhá výzkum, který se snaží u jednotlivých technologií 3D tisku posouvat jejich hranice.
Vedle diagnostiky stavu trati se odborníci nově zaměřují i na vývoj řešení, které by pomohlo odhalit poškození projíždějících vlaků a snížit náklady na jejich opravu nebo zabránit nehodě.
Projekt by doplnil aktivity matematika Miloslava Druckmüllera, známého unikátními snímky sluneční koróny. O spolupráci na dalším výzkumu má zájem i Havajská univerzita.
Třídíme dostatečně? Kolik recyklovatelných materiálů zbytečně končí v černých popelnicích? A hlavně kolik odpadu obyvatelé a firmy v Česku vyprodukují v následujících letech?
Stroj, na který se díváte, vypadá jako skutečný. Kolem něj vyskakují údaje, které v reálném čase zobrazují stav zařízení, vyjádřený až pěti stovkami parametrů.
Je tomu sedm let, co společně VUT a firma Galaxy GRS veřejnosti představili unikátní záchranný systém pro bezpilotní letouny. Od té doby se z technologie stal nejen úspěšný produkt, který si s oblibou kupují zejména profesionálové létající s drony pro komerční účely, ale také nejúspěšnější licencovaná technologie VUT vůbec. Škole vynález přinesl už čtyři miliony korun a vývoj záchranného systému dále pokračuje.
Poukázat na systémovou chybu ve vlastním oboru se rozhodl Jakub Kůdela z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Odborný článek na toto téma mu nyní otiskl prestižní časopis z „rodiny“ Nature, konkrétně Nature Machine Intelligence.
Milimetrová polymerní dutá vlákna sloužící jako chladicí kanálky v tepelném výměníku vynesla VUT v Brně zvláštní cenu komise pro udělování Zlatých medailí. Cenu si převzali výzkumníci z FSI.
V laboratoři robot manipuloval se skutečnými potenciálně infekčními vzorky testovanými na covid-19. Veřejnost systém uvidí „v akci“ na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Kolegové z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky slaví. Digitální stín Multifunkční brusky BUD 100 MULTI, který vytvořili ve spolupráci s firmou TOS Čelákovice, se podařilo úspěšně komercializovat formou prodeje licence. Jedná se o jeden z výsledků projektu Národního centra kompetence MESTEC.
Zobrazeny položky 25–36 z 85.