Detail publikace
Stabilita lineárních diferenčních rovnic se zpožděním
ČERMÁK, J. JÁNSKÝ, J.
Český název
Stabilita lineárních diferenčních rovnic se zpožděním
Anglický název
Stability switches in linear delay difference equations
Typ
článek v časopise ve Web of Science, Jimp
Jazyk
en
Originální abstrakt
The paper discusses necessary and sufficient conditions for the asymptotic stability of the zero solution of a linear delay difference equation with complex coefficients. Compared to the case when these coefficients real numbers, the stability behaviour of this equation turns out to be much richer. In particular, the equation may switch finite times from asymptotic stability to instability and vice versa.
Český abstrakt
Článek diskutuje nutné a postačující podmínky pro asymptotickou stabilitu nulového řešení jisté lineární diferenční rovnice zpožděného typu s komplexními koeficienty. Ve srovnání s případem, kdy tyto koeficienty jsou rálná čísla, je chování rovnice z hlediska stability mnohem bohatší. Speciálně, rovnice může s rostoucím řádem opakovaně měnit typ stability a nestability.
Anglický abstrakt
The paper discusses necessary and sufficient conditions for the asymptotic stability of the zero solution of a linear delay difference equation with complex coefficients. Compared to the case when these coefficients real numbers, the stability behaviour of this equation turns out to be much richer. In particular, the equation may switch finite times from asymptotic stability to instability and vice versa.
Klíčová slova česky
Diferenční rovnice se zpožděním; Asymptotická stabilita
Klíčová slova anglicky
Delay difference equation; Asymptotic stability; Stability switch
Rok RIV
2014
Vydáno
15.09.2014
ISSN
0096-3003
Ročník
243
Číslo
9
Strany od–do
755–766
Počet stran
12
BIBTEX
@article{BUT109306,
author="Jan {Čermák} and Jiří {Jánský},
title="Stability switches in linear delay difference equations",
year="2014",
volume="243",
number="9",
month="September",
pages="755--766",
issn="0096-3003"
}