Rektor předal dekrety emeritním profesorům VUT
Dekretem na dobu neurčitou VUT vyjadřuje úctu emeritním profesorům a vděčnost za jejich přínos k budování prestiže a odkazu univerzity.
Výzkumná činnosti na Energetickém ústavu zasahuje oblasti nejaderné a jaderné energetiky, přenosu tepla, proudění tekutin, tepelných a fluidních strojů, efektivního hospodaření s energií i žádoucí úpravy stavu prostředí. Při výzkumných aktivitách jsou využívány pokročilé výpočtové nástroje a experimentální laboratoře, které umožňují výzkum dílčích komponent souvisejících technologií a hodnocení energetických systémů jako celku. Ústav se podílí na řešení národních a mezinárodních projektů VaV i pořádání odborných kurzů a konferencí. Energetický ústav je organizačně členěn do tří specializovaných výzkumných pracovišť.
Odbor se zabývá vědeckovýzkumnou činností v oblasti tepelných a jaderných elektráren, tepláren, obnovitelných zdrojů energie, akumulací energií, zplyňováním biomasy a odpadů, nízkoemisního spalování biomasy, výměníků tepla a kondenzátorů, numerických simulací přenosu tepla v komponentech energetických centrál, parních turbín, absorpčních oběhů, dálkového vytápění, emisí jemných částic a filtrace spalin.
Odbor se zabývá výzkumem v oblasti konstrukce, projekce a provozu větracích, klimatizačních a vytápěcích zařízení, včetně veškerých dalších komponent a technologií na vytváření optimálního vnitřního prostředí. Dílčí výzkum realizuje v oblastech vícefázového proudění, aerosolů, skladování tepelné energie pomocí materiálů s fázovou změnou, zachytávání CO2 a tepelného komfortu člověka.
Odbor se zabývá výzkumem v oblastech konstrukce a zkoušení hydraulických turbín a čerpadel, nestabilitou proudění, dynamikou tekutinových systémů, vícefázovým prouděním, projektováním vodních děl, výpočetní simulací proudění a experimentálním modelováním tekutinových strojů a technologií.
Dekretem na dobu neurčitou VUT vyjadřuje úctu emeritním profesorům a vděčnost za jejich přínos k budování prestiže a odkazu univerzity.
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Koordinátor VUT pro oblast space Vratislav Šálený s příspěvkem vystoupil na konferenci AXRO 2024 v Praze.
Na FSI přišla z osmiletého gymnázia a studium zvládla díky vzájemné podpoře nových kamarádů ze stejného oboru. Teď Anna Imrichová pokračuje v doktorském studiu na Energetickém ústavu a vede SKAS FSI.
Unikátní technologie na čištění vod zaujala hlasující tím, že si poradí i s těžko odstranitelnými mikropolutanty.
Na počátky veletrhu si dobře pamatuje i profesor František Pochylý z VUT, který svůj život zasvětil vodním strojům. A právě na veletrhu jako kluk propadl kouzlu techniky.
I když zlato připadlo zaslouženě studentovi Fakulty elektrotechnické ZČU, další „medaile“ – za druhé a dvě třetí místa – posbírali studenti FSI.
Úspěch si připsal ve vědecké soutěži Francouzského institutu v Praze v kategorii MOPGA, která vybírá nejlepší doktorské práce v oblasti environmentálního a klimatického výzkumu.
V roce 2024 vybrala komise CPP tvořená zastupci z šesti partnerských firem k ocenění 12 bakalářských a 18 diplomových prací.
Třídenní stáž, která 22. – 24. 5. proběhla v jaderné elektrárně Dukovany, si nenechali ujít ani naši kolegové z Energetického ústavu.
Cílem projektu ICARUS ARMOR financovaného ESA je měřit lidský stres přesněji než kdykoliv předtím.
Projekt MEBioSys směřuje k vývoji nové generace implantátů nebo unikátních materiálů pro průmysl a dopravu.
Krásné, někdy hravé, ale vždy účelné. Takové by měly být multifunkční vodojemy Františka Pochylého z Odboru fluidního inženýrství.
S rostoucí naléhavostí boje proti změnám klimatu roste i cena emisních povolenek. Průmyslovým podnikům se již brzy může vyplácet investovat do technologií, které pomohou oxid uhličitý ze spalin…
Na strojírenském veletrhu uspěly v boji o zlatou medaili hned dva projekty, které vznikly díky vědcům z Fakulty strojního inženýrství.
Malý katetr s tryskou na konci, která aplikuje silně koncentrovaná chemoterapeutika ve formě spreje přesně tam, kde je jich třeba. S takovou vizí přišel loni primář 1. chirurgické kliniky VFN Praha…
S novou technologií pro dočišťování vody pomocí nízkoteplotního plazmatu přišli brněnští vědci. Zařízení umí z vody odstranit zbytky chemikálií, například estrogeny z antikoncepce, a hubí i patogenní…
Nejen azbest, ale i další uměle vyráběná vlákna, například stavební izolace. Že je jejich vdechování škodlivé, vědí lékaři už dlouho. Vědci z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT…
Nazval ji BE[A]ST, tedy „zvíře“, nebo taky „nejlepší“. Když chtěl student Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Filip Páral ve své bakalářské práci zhodnotit, která z proudnic pro požární sport je…