studijní program

Logistics Analytics

Fakulta: FSIZkratka: N-LAN-AAk. rok: 2024/2025

Typ studijního programu: magisterský navazující

Kód studijního programu: N0541A170039

Udělovaný titul: Ing.

Jazyk výuky: angličtina

Poplatek za studium: 3000 EUR/ročně pro studenty z EU, 3000 EUR/ročně pro studenty mimo EU

Akreditace: 29.12.2023 - 29.12.2028

Profil programu

Akademicky zaměřený

Forma studia

Prezenční studium

Standardní doba studia

2 roky

Garant programu

Rada studijního programu

Oblasti vzdělávání

Oblast Téma Podíl [%]
Matematika Aplikovaná matematika 70
Doprava Logistika 30

Cíle studia

Navazující magisterský studijní program Logistics Analytics si klade za cíl rozšířit základní matematické znalosti směrem k úlohám řešeným v logistice a k získání základních znalostí o managementu dopravy a řízení výroby za účelem jejich aplikace v logistice. Skladba povinných předmětů umožní studentům naučit se kombinovat moderní metody aplikované matematiky, získat znalosti hotových softwarových řešení a základní programovací dovednosti pro řešení reálných logistických úloh s ohledem na specifika konkrétní dopravy a produkční proces firmy. Ve studijním plánu programu jsou zařazeny povinné předměty zaměřené na matematiku, informatiku, dopravu a management. Znalosti získané v těchto předmětech si studenti mohou dále rozšířit o studium konkrétnějších dopravních úloh nebo programovacích technik dle vlastní volby v rámci povinně volitelných předmětů nebo předmětů volitelných. Studium má za cíl připravit studenty na výzvy a problémy aktuálních logistických řetězců a práci v mezinárodních firmách, k čemuž přispěje i praxe angličtiny v průběhu dvou let studia programu.
Vzhledem k výrazné orientaci programu na matematické metody podávané ve formátu blízkému matematickým oborům klade navrhovaný program nároky na precizní analytické myšlení, schopnost formulovat problém a kombinatoricky popsat možná řešení. V souvislosti se solidním základem programovacích technik je cílem unikátní mix znalostí pro komplexní přístup k řešení logistických problémů, a to od zadání problému průmyslového podniku až po návrh optimálního řešení včetně vlastní softwarové implementace nebo určení existujícího softwarového nástroje. V rámci studijních programů v ČR neexistuje v tomto smyslu odpovídající alternativa.

Profil absolventa

Absolventi programu Logistics Analytics prokazují odborné znalosti aplikované matematiky, logistiky a programování potřebné pro analýzu logistických řetězců a řešení komplexních logistických úloh z kvantitativního hlediska. Absolventi získají široký přehled o metodách aplikované matematiky, přesněji o lineární algebře, matematické analýze, teorii her, grafů a o dynamickém a víceúrovňovém matematickém programovaní. Zároveň budou mít znalosti pravděpodobnosti a statistiky umožňující řešit různorodý profil stochastických úloh a analyzovat data, se kterými se mohou setkat v rámci svého budoucího zaměstnání. Dále se absolventi budou orientovat v oblasti algoritmizace plánovaní dopravy na reálných silničních sítích.

Absolventi svoje znalosti o nejrozmanitějších logistických úlohách budou umět efektivně aplikovat na reálných případech a datech. Díky nadstandartnímu matematickému základu absolventi dokážou řešit logistické a optimalizační úlohy jak teoretického, tak i praktického charakteru. Jejich odborné dovednosti taktéž umožní naučené metody algoritmizovat, implementovat a analyzovat výstupy. Tyto dovednosti jsou doplněny prezentačními technikami nutnými pro komunikaci
vlastních návrhů řešení a výsledků, které absolventi získají během semestrálních projektů napříč různými předměty. Absolventi jsou schopni vytvářet matematické modely logistických problémů a řešit je pomocí metod teorie grafů a optimalizace.

Absolventi budou schopni analyzovat logistická data, nastavovat a optimalizovat logistické procesy a vytvářet algoritmy a backend softwarová řešení zejména v dopravě a dodavatelských řetězcích. Absolventi budou také kvalifikovanými jazykově vybavenými odborníky pro optimalizaci souběhů výrobních procesů a dopravy.

Charakteristika profesí

Poptávka po zajištění hladkého průběhu všech oblastí transportní sítě na denní bázi je ve firmách stálá a spíše vzrůstající.
Typické pozice, o které se mohou ucházet absolventi studijního programu, jsou:
- Logistics Specialist,
- Transport Coordinator,
- Analytik logistických procesů,
- Logistický analytik.
Toto jsou však pouze pozice přesně odpovídající většinové náplni předkládaného programu. Absolventi se uplatní na pozicích, jejichž pracovní naplň spočívá zejména v hledání potenciálních úspor v oblasti dodavatelských řetězců, provádění analýz a vyhodnocování logistických dat a procesů s pomocí softwaru, dále identifikování slabých míst v transportních řetězcích, ve vytváření různých optimalizačních scénářů a prezentaci finálního konceptu managementu nebo zákazníkům. Díky solidnímu matematickému základu, rozvinutému kritickému myšlení, prezentačním technikám, jazykové vybavenosti a programovacím schopnostem je uplatnění absolventů daleko širší. Druhý ročník absolvovaný v Norsku ve formě týdenních seminářů má také za cíl rozvíjet schopnosti týmové práce v mezinárodním kolektivu, což je základní předpoklad pro uplatnění v nadnárodních logistických firmách. Široké znalosti absolventů v oborech optimalizace, pravděpodobnosti, teorie her a teorie grafů jim umožní pracovní uplatnění v mnoha dalších oblastech, například ve sféře obchodu, bankovnictví a financí.

Podmínky splnění

Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba diplomové práce a odborná rozprava. Obě části státní závěrečné zkoušky jsou ústní a konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Organizace a průběh obhajoby diplomové práce jsou dány vnitřními normami a předpisy univerzity, na které obhajoba probíhá (VUT nebo Molde University College). Organizace a průběh odborné rozpravy se řídí předpisy VUT. Všichni studenti složí obě časti SZZ buď na VUT v Brně nebo na Molde University College před společnou komisí složenou ze zástupců obou partnerských univerzit VUT v Brně, Molde University College a nominovaných odborníků z dalších vysokých škol. Účast členů komise je možná jak prezenčně, tak i online.
Obhajoba diplomové práce ověřuje schopnost studenta samostatně zpracovat zadané téma a prezentovat vlastní výsledky na přiměřené odborné úrovni. Základní tematické okruhy odborné rozpravy u SZZ tvoří zejména předměty profilujícícho základu, které jsou níže uvedeny u příslušného tématického okruhu:
- Fundamentals of Applied Mathematics (Graphs and alogirithms, Applied mathematics for logistics, Network flows in logistics, Introduction to Game Theory, Mathematical Methods in Logistics)
- Probability, Statistics and Stochastic Optimization (Analysis of Experiment and forecasting, Optimization II)
- Logistics (Seminars in Logistics, Transportation infrastructure planning and simulation, Air Traffic Economics and Management)

Vytváření studijních plánů

Studijní plán je sestaven na základě uzavřené smlouvy Master Double Degree Agreement mezi Molde University College a Vysokým učením technickým v Brně.
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují:
ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT,
STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT,
STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“),
SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).

Dostupnost pro zdravotně postižené

Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.

Návaznost na další typy studijních programů

Studijní program Logistics Analytics navazuje na následující bakalářské studijní programy na VUT v Brně a Molde University College – Specialized University in Logistics:

B-ZSI-P Základy strojního inženýrství (VUT v Brně), B-STR-P Strojírenství (VUT v Brně), B-MAI-P Matematické inženýrství (VUT v Brně), B-ENE-P Energetika (VUT v Brně), B-MET-P Mechatronika (VUT v Brně)

Bachelor i bærekraftig logistikk og sirkulær økonomi (Molde University College), Bachelor i logistikk og SCM (Molde University College), Bachelor i marin logistikk og økonomi (Molde University College), Bachelor i petroleumslogistikk og økonomi (Molde University College).

Absolventi mohou pokračovat studiem doktorského studijního programu v příbuzné oblasti vzdělávání na univerzitě v České republice nebo ve světě.

Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
SMO-AAplikovaná matematika pro logistikuen6Povinnýzá,zkP - 26 / C1 - 26ano
OEM-AEkonomika a management v letecké dopravěen3PovinnýklP - 26 / C1 - 13ano
SGA-AGrafy a algoritmyen4Povinnýzá,zkP - 26 / C1 - 13ano
SHE-AHeuristika v logistických problémechen4Povinnýzá,zkP - 13 / C1 - 26ano
0TH-AÚvod do teorie heren4Povinnýzá,zkP - 26 / C1 - 13ano
SLN-ALineární a nelineární optimalizace v logisticeen3Povinně volitelnýklP - 26 / C1 - 13typu Aano
SOM-AOptimalizační modelyen3Povinně volitelnýCPP - 26typu Aano
S2D-APravděpodobnost, statistika a analýza dat: pokročilý kurzen6Povinně volitelnýzá,zkP - 26 / CPP - 26typu Aano
S1D-APravděpodobnost, statistika a analýza dat: úvodní kurzen6Povinně volitelnýzá,zkP - 26 / CPP - 26typu Aano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
SEP-AAnalýza experimentu a predikceen5Povinnýzá,zkP - 26 / CPP - 26ano
SMA-AMatematické metody v logisticeen5Povinnýzá,zkP - 26 / C1 - 26ano
SO2-AOptimalizace IIen4Povinnýzá,zkP - 26 / CPP - 13ano
SLV-APlánování a simulace dopravní infrastrukturyen6Povinnýzá,zkP - 26 / CPP - 26ano
SNF-ASíťové toky v logisticeen5Povinnýzá,zkP - 26 / C1 - 26ano
SOU-AVýpočtové metody v logistických optimalizačních úloháchen5Povinnýzá,zkP - 13 / C1 - 26ano
2. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
SPP-APrezentace návrhu projektuen5PovinnýC1 - 26ano
SLO-ASemináře z logistikyen25PovinnýzkP - 156 / C1 - 130ano
2. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
SDD-ADiplomová práceen30PovinnýzkVD - 260ano
Všechny skupiny volitelných předmětů
Sk. Počet kreditů Předměty
typu A 9 kr SLN-A (3 kr), SOM-A (3 kr), S2D-A (6 kr), S1D-A (6 kr)