Podcast Technicky vzato: Budeme tisknout domy na Marsu?
David Škaroupka z Ústavu konstruování o možnostech a budoucnosti 3D tisku.
Ústav konstruování, založený v roce 1901, hraje klíčovou roli v podpoře poslání univerzity, kterým je poskytovat vysoce kvalitní vzdělání a rozvíjet výzkum v oblasti pokročilého strojního inženýrství a průmyslového designu. Svým inovativním přístupem k výuce a výzkumu přispívá k rozvoji strojního inženýrství a poskytuje cenné poznatky akademické sféře i průmyslu.
Posláním Ústavu konstruování je prostřednictvím integrace multidisciplinárního vzdělávání a výzkumu vychovávat technicky orientované lídry a inovátory, kteří přispějí k řešení velkých výzev, jimž společnost bude čelit.
Ústav nabízí bakalářské (B-KSI-P, B-PDS-P), magisterské (N-KSI-P, N-PDS-P) a doktorské (D-KPI-P) studijní programy zaměřené na konstruování a průmyslový design, které kladou důraz na kombinaci teoretických znalostí a praktických zkušeností s projektovou výukou a začleněním výzkumu do studijních programů. Studenti jsou motivováni k zapojení do výzkumných projektů a ke spolupráci s vědci z ústavu, což rozšiřuje jejich vzdělávací zkušenosti.
Výzkum na ústavu je organizován prostřednictvím výzkumných skupin, které se zaměřují na tyto oblasti:
Výzkumné skupiny spolupracují s národními i mezinárodními partnery, včetně předních univerzit a průmyslových společností, na řešení reálných výzev a problémů. Výzkum přinesl významné výsledky, jako je např. vývoj nových tribologických řešení pro průmysl, pokročilých biomedicínských implantátů a špičkových magnetoreologických systémů.
Snaha ústavu o výzkumnou excelenci je rovněž reprezentována jeho vedoucí rolí ve strategických projektech, včetně Národního centra kompetence Mechatroniky a chytrých technologií pro strojírenství a projektu Strojní inženýrství biologických a bioinspirovaných systémů.
Kromě vzdělávání a výzkumu se ústav také aktivně zapojuje do širší komunity. Prostřednictvím veřejných přednášek, letních škol, soutěží a účasti na veřejných akcích propaguje význam technických věd a inspiruje příští generace inženýrů.
David Škaroupka z Ústavu konstruování o možnostech a budoucnosti 3D tisku.
Díky stáži se dostal do týmu, který se na Evropské jižní observatoři v Chile stará o soustavu teleskopů pro pozorování dalekého vesmíru.
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Makeři se svými inovativními projekty se uplynulý víkend sešli už po páté na brněnském výstavišti v rámci festivalu Maker Faire. Ten v sobě spojuje moderní technologie, vědu, design i tradiční…
Červený filament místo klasické pásky – kreativní přístup ke strojLABu patří a v tomto duchu se neslo i slavnostní otevření zcela nových laboratoří. Ústav konstruování při této příležitosti zahájil…
Jeden z největších výrobců 3D tiskáren na světě rozšířil svůj vzdělávací program pro školy, kterým zapojuje trojrozměrný tisk do výuky.
Elektrochemické leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů získalo Zlatou medaili předsedy hodnoticí komise na MSV 2024.
Srdečně zveme všechny studenty a zaměstnance Fakulty strojního inženýrství VUT na slavnostní otevření nových laboratoří strojLABu, které se uskuteční v pondělí 7. října od 16:00 v posluchárně P3.…
O tom, že věda není žádná nuda, se přišly během 6. až 8. září přesvědčit na brněnské výstaviště tisícovky návštěvníků. Už potřetí se k této akci popularizující činnost univerzit, vědecko-technických…
Stále zásadnější roli ve vývoji poznání hraje umělá inteligence, která podle Martina Hartla, ředitele Ústavu konstruování, zásadně mění inženýrský proces.
FSI se letos zapojila do programu jedné z největších a nejznámějších kulturních akcí v tuzemsku hudebního festivalu Colours of Ostrava.
V roce 2024 vybrala komise CPP tvořená zastupci z šesti partnerských firem k ocenění 12 bakalářských a 18 diplomových prací.
Více než padesát vystavovatelů soutěžilo v osmi soutěžních kategoriích. Akce přilákala přes osm tisíc návštěvníků.
Díky znalostem 3D tisku a digitální výroby mohou snáze uspět.
V soutěži Pneuracer, jejíž první ročník se konal ve čtvrtek 6. června na FSI, se nejlépe umístil tým SPŠ a VOŠ Brno Sokolská.
Sandris Ručevskis a Martins Vilnitis z Technické univerzity v Rize navštívili v těchto dnech Vysoké učení technické v Brně.
Automobil je národní kulturní památkou. 3D sken a haptický model pro nevidomé zajistili odborníci z Ústavu konstruování a spin-off VUT 3Deposition.
Na moderních hydrostatických ložiscích pracují odborníci na tribologii z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Bolesti zad by se bez nadsázky daly nazvat nejrozšířenější civilizační chorobou. Podle aktuálních výzkumů mohou být za nespecifickou bolestí spodních zad málo používané nebo naopak přetížené fascie.
Na FSI díky profesoru Vrbkovi putuje vůbec první ocenění, pro celé VUT bylo teprve druhé v pořadí.
Projekt MEBioSys směřuje k vývoji nové generace implantátů nebo unikátních materiálů pro průmysl a dopravu.
Unikátní optický tribometr kombinující dvě různé metody měření vznikl pod rukama odborníků z Fakulty strojního inženýrství v Brně. Zakázku si zadala japonská firma zabývající se vývojem maziv.…
Pozorovat 3D tisk betonu je fascinující. Zatímco rameno tiskárny se neúnavně pohybuje po vytyčené dráze, před očima vám rychle roste betonový objekt elegantních tvarů. Tisku v laboratoři centra AdMaS…
Desetkrát rychlejší než ostatní tlumiče je magnetoreologický tlumič vyvinutý firmou Strojírna Oslavany s výzkumníky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ve spolupráci s firmou Škoda…
Syndrom suchého oka patří mezi nejčastější onemocnění, která přivádí pacienty do ordinace očního lékaře. Počet nemocných navíc stále roste. Na mírnější formy nemoci lékaři předepisují tzv. umělé slzy…
Váza, stolička, nebo monument připomínající brněnský orloj. I takové výrobky už pomocí 3D tisku vyrobili vědci z Fakulty strojního inženýrství VUT. Tisknou je z polymerního betonu.